Jaký byl pro R11 rok 2017

Musíme tvořit jednolitou identitu, které budou klienti důvěřovat, říká šéf R11

Hodnocení roku 2017 z pohledu sítě Reality 11? Dle jejího šéfa Michala Siňora šlo o úspěšné období. Ovšem pozor, v žádném případě to nebude znamenat jakékoliv polevení a ústup ze slávy. Bleděmodrá značka Národního realitního holdingu má smělé cíle a především se chce nadále zdokonalovat.

„Chceme být hráčem, se kterým je třeba počítat a neradno ho podceňovat,“ říká v rozhovoru pro Blog NRH Michal Siňor.

Jaký byl pro R11 rok 2017?

Pro naši síť R11 to byl čtvrtý rok existence a pro tak relativně mladou značku to bylo nepochybně úspěšné období, ať už ho budeme nahlížet z jakékoliv perspektivy. Pokud se podíváme na čísla, i v tomto ohledu považuji rok 2017 za výjimečný, ale samozřejmě to také z velké části připisuji vývoji realitního trhu, kdy se ceny nemovitostí vyšplhaly na svá maxima a nebyly ještě regulovány hypotéky. Důležitý je ovšem ale růst a rozvoj a to se nám v celé struktuře naší sítě podařilo, zároveň také shledávám jako skvělý úspěch všech majitelů poboček R11, že naši dobrou pověst zatím neposkvrnily žádné aféry, což svědčí o pečlivosti našich partnerů a tímto bych jim všem rád poděkoval za dobře odvedenou práci.

Kolik kanceláří a makléřů přibylo?
Za poslední rok vzrostl počet poboček a realitních specialistů (jelikož my z makléřů trénujeme specialisty) přibližně o 25 procent, což vnímám jako výborný výsledek, tím se ale nenecháme uchlácholit a nehodláme usnout na vavřínech. Chceme se i nadále rozvíjet, expandovat do všech větších měst a z každé lokality vytěžit maximum nejen také proto, abychom dali tradičnějším značkám realitních kanceláří pocítit, že tu roste silná a důstojná konkurence, která dokáže být a bude o jeden krok napřed.
Co byste realitním kancelářím při váhání, zda vstoupit, či nevstoupit pod Vaši značku poradil jako zásadní argument?
Je potřeba si uvědomit, že naše značka je součástí Národního realitního holdingu, který sdružuje celkem pět samostatných značek sítí, a rovněž jsme členy Realitní komory ČR. Takto silní partneři poskytují oproti konkurenci nespočet výhod počínaje řadou tréninkových kurzů a přístupem k zásadním informacím mezi prvními, přes velké množství technických a obchodních nástrojů, které pomáhají našim realitním specialistům v jejich práci, až po nemalé finanční benefity, které mohou zásadně snížit náklady. Jediným omezením v dalším rozvoji se pak už stává jen vlastní cílevědomost a pracovitost.

Zmiňujete tréninkové kurzy, dá se to chápat tak, že nahrazují školení?

Přesně tak, my neškolíme, ale trénujeme.
Jaké jsou cíle pro následující rok?
Trochu jsem to již naznačil v jedné z předchozích otázek. Chceme být hráčem, se kterým je třeba počítat a neradno ho podceňovat. Zaměříme se na stávající kvalitu služeb, aby byla napříč celou sítí na stejné úrovni a kromě dodržování a tvoření vysokých standardů budeme nadále pokračovat v akvizici a trénování zkušených ale i „nepolíbených“ specialistů a zakládání nových poboček, jejichž majitelům chceme neustále připravovat zajímavé a motivující podmínky. A v neposlední řadě se jako členové Realitní komory ČR chceme prosadit o kultivaci českého realitního trhu, který zatím stále dost trpí diletantismem.
Dá se český trh v současné době vůbec kultivovat?
Nejenže tomu věřím, já to vím. Přirovnal bych to k podobné situaci v oblasti gastronomie, ke které mám také velmi blízko, a která tu panovala před příchodem všech Pohlreichů a Vaňků. Ti ukázali všem v této zemi, že jde vařit i jinak, z kvalitních surovin, neutrácet horentní sumy a hlavně tuto kvalitu i všude požadovat. Pokud také ukážeme, že „vaříme“ z kvalitních surovin a máme jen kvalitní „kuchaře“, už nebude mít nikdo důvod vracet se do nějaké „vývařovny“ a my tak definuje nové standardy, které budou všeobecně požadovány a kdo se nepřizpůsobí, tak „dovaří“. V druhé řadě by tomu také měl nemalou měrou přispět realitní zákon, který by se měl v nejbližší době předložit k projednání. Profese realitního makléře se stane vázanou činností podmíněnou vzděláním či praxí a tím odpadne drahná řada lidí, kteří neberou toto povolání s patřičným respektem. A Česká republika tak nebude již vedle Španělska jednou ze dvou zemí EU, kde není realitní trh vůbec nijak regulován.

Popsal byste Vaši práci coby nejvyššího představitele R11?

Je to spíše o koordinaci této značky, jelikož nechceme být direktivní společností, která všem bude diktovat podmínky a pravidla. Snažím se všem ukázat správný směr, a jaký užitek z toho může plynout. Na druhou stranu není možné vést takový subjekt na bázi demokracie, musíme sdílet stejnou filozofii a stejně se prezentovat, zkrátka tvořit jednolitou identitu, které budou klienti důvěřovat, mít celoplošně identické portfolio služeb, které klienti mohou využívat, atd. To je složité a nese to s sebou značnou odpovědnost. Zahájili jsme pravidelná setkání všech majitelů poboček, kde se snažíme a budeme snažit eliminovat veškeré nežádoucí deviace či návyky a najít společnou řeč při řešení řady problémů a dalšího směřování naší značky. Důležitou kromě kolektivních témat ale také shledávám individuální rovinu a tak se v případě zájmu i rád setkávám s jednotlivými specialisty a pokouším se jim pomoci v jakékoliv oblasti, ve které cítí, že mají ještě nějaké nedostatky.

Máte vůbec čas věnovat se makléřině?

Při společném rozsvěcení vánočního stromku Na Svornosti v roce 2016 jsem hodil svým kolegům k nohám rukavici s tím, že se v rámci celého holdingu umístím do 3. místa mezi všemi makléři. A jelikož, co řeknu (popřípadě takto veřejně deklaruji) to vždy platí a za tím si stojím, tak i z tohoto důvodu se stále věnuji makléřské činnosti, ale hlavně také proto, že se jedná o velmi cenné zkušenosti a držím si stále kontakt s problematikou, o které mám mít kompetentní znalosti a ty předávat dále. Nicméně moje cesta je už dána, toho času je a bude čím dál méně. Letos jsem otvíral tři nové pobočky, více jsem se zaobíral vedením celé sítě a na samotný obchod již toho moc nezbylo a postupně se z mého harmonogramu vytratí úplně. Vím ale, že čas a energie, kterou vložím do celé koncepce značky R11 a do jejích jednotlivých součástí, se zužitkuje mnohonásobně víckrát.

Jak jste se dostal k realitám a co bylo zlomovým momentem Vaší kariéry?

Při svém přechozím podnikání, které také obnášelo především komunikaci s lidmi, jsem se náhodou stal tipařem (mám raději slovo doporučitel) v jedné nejmenované konkurenční franšízové síti a následně jsem dostal nabídku jít tam dělat makléře. Zlomový okamžik pak přišel ve chvíli, kdy jsem byl osloven Martinem Sitárem, ředitelem značky Dům realit, a Jiřím Lormanem, majitelem téže značky. Tenkrát se mi díky tomu otevřel zcela nový obzor realitního trhu s nemovitostmi a byl jsem přizván k vytvoření nové a tím pádem velmi dobře tvarovatelné značky R11. Byla to možnost, jak něco vybudovat od základů a bez špatně zakořeněných struktur. R11 se pro mě stala srdeční záležitostí a dodnes toho ani v nejmenším nelituji, ba právě naopak.